Co by jste měli vědět než se rozhodnete ke koupi

LED žárovky nebo svítidla.

 

V současné době se vyrábějí LED žárovky ve všech možných modifikacích (závitech a Wattech). To samé platí i pro svítidla. V dnešní době je již možné koupit jakoukoliv LED žárovku nebo svítidlo jako náhradu za bývalé žárovky, výbojky, trubice.

Důležité však je aby dotyčná žárovka nebo svítidlo dodávalo dostatek světelného toku do místnosti, kde je chceme instalovat. S tímto si už mnoho lidí neví rady, protože se řídí dostupnými přepočítavacími tabulkami (dle výkonu ve (W) s převodem na (lm). Každý výrobce a většina prodejců má tyto hodnoty jiné. Najít rovnováhu mezi těmito hodnotami bylo mnohdy víc než náročné a mnohdy nemožné.

Proto jsme přišli pro Vás s řešením, aby jste co nejlépe porozuměli výběru žárovky nebo svítidla do Vaší domácnosti, nebo kanceláře. Upozorníme Vás na možné praktiky, některých prodejců. Upřesníme a ujasníme parametry pro co nejrychlejší a nejsprávnější výběr. V případě potřeby Vám vypočítáme kolik kolik svítidel a kolik lm potřebujete pro dokonalé nasvícení místnosti. Ve většině případů nám stačí znát jen plochu místnosti (rozměr), její výšku (výšku umístění svítidla) a činnost jakou chcete v dané místnosti provádět.

 

 Vlastnosti:

 • Nízká spotřeba, vysoký jas.
 • Úspora energie a šetrné k životnímu prostředí.
 • Generování nízké tepelné, žádné UV nebo IR světelné záření.
 • Seismické, odolné proti nárazu, bez-tepelného záření, bezpečné a stabilní, spolehlivé
 • Vhodné pro domácí, kancelářské, veřejné a výstavní osvětlení
 • Májí dlouhou životnost, žádné nebezpečné látky.
 • Okamžitý start, bez blikání.
 • Šetřit energii více než běžné žárovky.
 • Vyrobeno z vysoce kvalitních materiálů.

 

Ještě před rokem dvěma bylo porovnávání následující.                                                                                                                                                                                                                                Svítivost je pouze orientační záleží na výkonu svítivosti jednotlivých čipů:      


3W = 25W klasická žárovka
7W = 50W klasická žárovka
9W = 60W klasická žárovka  
12W = 75W klasická žárovka     kvalitní žárovka by měla svítit při 12W = 1200lm-1450lm, pokud svítí pod 1000lm je nekvalitní vidím běžně na trzích s supermarketech i žárovky 640lm, kde je kvalita?
15W = 90W klasická žárovka
18W = 100W klasická žárovka
20W = 125W klasická žárovka

 

V dnešní době to již neplatí.

Na trhu je tolik čipů různých kvalit, že vybrat si mezi nimi pro normálního uživatele je velmi těžké skoro až nemožné. Lidi stále hledají svítidla podle ceny a ne podle kvality, kterou nabízejí.

Málo kdo si uvědomuje, že špatná LED svítidla můžou zkazit zrak.

V dnešní době jsou čipy, které mají svítivost od 60lm/W po 150lm/W. Vše záleží podle kvality a použití.

Všeobecně nedoporučuji kupovat běžná svítidla se svítivostí menší než 100lm/W a životností menší jak 50.000hod.

Od toho se odvíjí CRI což je index reálného podání barev světla. Čím vyšší je číslo CRI tím lepší kvalitu podání světla máte. Doporučujeme kupovat svítidla s CRI>80. V dnešní době jsou již svítidla s CRI>95.

Rady pro výběr.

Nejdůležitější parametry pro výběr kvalitního svítidla. Tyto parametry spolu úzce souvisí. Pokud si nechcete kazit oči špatnou realitou světla(CRI). Mít co největší svítivost (lm) a zároveň co nejmenší výkon (W).

 1. Vybrat si výkon (W), který potřebujete
 2. Porovnat svítivost (lm) u stejných svítidel, ale různých dodavatelů a vybrat tu nejvyšší.Někde může být uvedeno lm/W. Doporučuji vybírat svítidla, kde je víc jak 100lm/W.
 3. Zjistit jaké je CRI svítidla pokud je CRI>80 pak je světlo bezpečné pro Váš zrak pokud je CRI ještě vyšší pak je to super.

      Po prozkoumání těchto 3 bodů zjistíte, že jsou v LED svítidlech opravdu velké rozdíly. Vyhnete se nekvalitním svítidlům. Tím ochráníte zrak nejen svůj.

        

Osvětlení pokojů v domě nebo výrobní hale s různými funkcemi využívání vyžaduje pokaždé jinou intenzitu světla. Nezbytné osvětlení místnosti Vám vypočítáme. Pro průměrnou výšku v místností 2,6 m v Lumenech. 

 

Ve výpočtu Vám zohledníme následující koeficienty:


 • Stárnutí
 • Odraz světla


Co to je stárnutí:

Stárnutí světla se musí brát v úvahu již při navrhování osvětlení místnosti. Počáteční světelný tok osvětlovacích zařízení se bude postupně zmenšovat redukcí světelného toku např. (světlo zanesení prachem). Stárnutí je počítáno pro celou předpokládanou dobu životnosti světelného zdroje světla LED.


Odraz světla v místnosti je vělmi složitý pro výpočet. Závisí na odrazu světla od stěn, vzhledem k drsnosti povrchu, dále nezanedbatelnou součástí je počítat s vybavením místnosti např. (vestavěný nábytek, tvar a barva stropů nebo strojů ap.)


Světelný tok se počítá v lumenech na mtedy (lm/m2). Jestli v některé v místnosti vyhovuje 90lm/m2 v jiné to může být klidně i 440lm/m2. V tomto případě je velmi důležité navrhnout potřebný púočet svítidel pro každou místnost pro dokonalé oisvětlení.

 

 

 

LED Svítidla

 

Ukázka LED svítidel

 


Vlastnosti:

 1. Barevná konzistence vysoká, nízký pokles svítivosti, dlouhá životnost, dobrý jas
 2. Pomocí hliníku, plně vyřeší problém LED odvodu tepla, takže lampa se může udržet v optimálním provozním stavu
 3. Vysoká přesnost konstantní proud, prodlouži životnost LED
 4. Dobrý materiál čipu, k zajištění co nejlepší průchodnosti světla
 5. Exkluzivní design konstrukce lampy, dobrý vzhled
 6. Žádné UV nebo IR záření, Šetrné k životnímu prostředí
 7. CE, RoHS schválen.

 


Aplikace:

 1. V interiéru stropní svítidla
 2. Školy / Univerzity / Nemocnice
 3. Konference / Salonky
 4. Komerční komplexy
 5. Pracoviště / Kanceláře
 6. Supermarkety
 7. Výrobní objekty
 8. Spotroviště, stadiony